2. april - 14:00 2. april
Børste Show
Mød Børste fra Minisjang i virkeligheden!
2. april - 14:00 2. april
Mød Børste fra Minisjang i virkeligheden!
3. april - 14:00 3. april
Musikalsk magi for hele familien
4. april
I påsken kan du opleve Motor Milles show på Bakkens Friluftsscene med sjov, ballade og masser af energi.
5. april - 14:00 5. april
Arne Alligator optræder med dans, sang og musik på Friluftsscenen i Påsken!
6. april - 14:00 6. april
Et musikalsk og underholdende show for børn og deres voksne
444. sæson
27. marts - 14:00
Vi glæder os til at byde dig velkommen i verdens ældste forlystelsespark igen i 2026.
28. marts - 11:00
Der er masser af påskeoplevelser i verdens ældste forlystelsespark.
Der er påskeoplevelser i ét væk i verdens ældste forlystelsespark.
Den spirende Dyrehave danner rammerne om de sjove oplevelser til påske på Bakken. Der er garanti for underholdning til store og små, når vi åbner for den 444. sæson på Dyrehavsbakken.
Rundt på Bakken finder du flere end 22 forskellige spisesteder. Er du på udkig efter en lækker sildemad, en skøn burger eller en stor buffet for hele familien, har vi bestemt en restaurant eller café, der vil falde i din smag. Velbekomme!
Det er meget nemt at komme til Bakken, som ligger i Klampenborg kun 12 km nord for København. Med S-togslinje C stiger I af på Klampenborg station, og herfra er der kun en kort gåtur til Bakken. I kan også tage Øresundstoget, som også stopper ved Klampenborg St..
Find vej til Bakken